eTR Ödülleri’nde Kamu ve Yerel Yönetimlerin Başarılı Projeleri Ödüllendirilecek

TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen eTR Ödülleri ve Kongresi’nin bu yıl altıncısı gerçekleştiriliyor. eTR Ödülleri’ne başvurular 18 Ağustos – 10 Ekim 2008 tarihleri arasında yapılabilecek. Ödüller, 2 Aralık 2008, Salı günü düzenlenecek eTR Kongresi’nin ardından yapılacak Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak. Başvurular, “Kamudan Vatandaşa eHizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına eHizmetler”, “Kamudan Kamuya  eHizmetler”, “Özel  Ödül” ve “eDevlet Yolunda eBelediye Kıyaslama Çalışması” başlıkları altında yapılabilecek.

“Kamudan Vatandaşa eHizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına eHizmetler” ve “Kamudan Kamuya eHizmetler” kategorilerine, kamu kurumlarının (kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları dahil) merkez veya taşra teşkilatları ve yerel yönetimlerin (il özel idareleri ve belediyeler) projeleri başvurabilecek. Başvuran uygulamaların etkin (aktif) ve/veya etkileşimli (interaktif) bir yapıya sahip olması şartı aranıyor. Halen tasarım ve geliştirme aşamasında bulunan uygulamalar, pilot projeler ve yalnızca bilgi veren edilgen (pasif) çözümler ise ödüllere aday olamıyor.

Yukarıdaki kategorilerin koşullarını tam karşılamamakla birlikte, modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk, istihdam olanağı yaratmak, maliyet verimliliğini artırmak gibi ilkeleri benimseyen uygulamalar “özel ödül” ile ödüllendirilebilecek.

İlki 2007’de başlatılan, ““eDevlet Yolunda eBelediye Kıyaslama Çalışması” bu yıl da tekrarlanacak. Kıyaslama çalışmasının anket formu, Avrupa’da 130’dan fazla şehir belediyesinin biraraya geldiği EUROCITIES Knowledge Society Forum-Telecities ve Deloitte tarafından hazırlanan “eCitizenship for All 2005” (Herkes için eVatandaşlık) kıyaslama çalışmasından esinlenilerek oluşturuldu. 2007 yılında olduğu gibi bu yıl da anket çalışmasının sonucunda, hem anket sonuçlarının analiz edildiği bir rapor yayınlanacak hem de eDevlet uygulamaları açısından örnek olan veya örnek teşkil edebilecek belediyelere özel bir ödül verilecek. Elektronik ortamda yapılacak ankete katılım için belediyelerin ctopal@tusiad.org adresinden talepte bulunmaları gerekiyor.

eTR ÖDÜLLERİ ve KONGRESİ

Bilgi toplumu olma yönünde çaba gösteren ülkemizin AB’ye uyum sürecinde, “eTürkiye” dönüşümünün başarıya ulaşmasına katkıda bulunmak, rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-hizmetlere odaklanmış dönüşümü hızlandırmak amacıyla TÜSİAD ve TBV tarafından 2003 yılında “eTR Ödülleri ve Kongresi” oluşturulmuştur.

eTürkiye konusunda kamuoyu, siyasi irade, kamu yönetimi, yerel yönetimler ve iş dünyasını harekete geçirmek önem taşımaktadır. eTR Ödülleri ile devlette örnek uygulamalara dikkat çekilerek, yenilikçi girişimler kamuoyuna tanıtılmakta, başarılı girişimlerin desteklenmesi ve özendirilmesi ile bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunulmaktadır.

2007 Yılı Ödül Sahipleri:

2 Kasım 2007 tarihinde sahiplerini bulan ödüller, “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” Kategorisi’nde Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı – “Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi”, “Kamudan İş Dünyasına eHizmetler” Kategorisi’nde Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü – “TRAMER”, “Kamudan Kamuya eHizmetler” Kategorisi’nde Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı – “Maliye SGB.net Sistemi Projesi” ne verilmişti.

Aynı yıl “eBelediyecilik Özel Başarı Ödülleri”ni ise Beyoğlu Belediyesi “Bağlan Beyoğlu”, “Belediyenizi Siz Yönetin”, “Resepsiyon”  projeleri, Etimesgut Belediyesi “Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS)” projesi, Şanlıurfa Belediyesi “e-borç ve ödeme” “e-tedarikçi”, “CRM”, “e-ileti”, “e-mezarlık” projeleri ile kazanmıştı.  Şanlıurfa Belediyesi ayrıca eBelediyecilik Jüri Özel Ödülü’ne hak kazanmıştı.

Web sitesiwww.etrodulleri.org

Bu yazı turk.internet.com adresinden yazdırılmıştır.
URL: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=21724

Diğer Yazılar

2015/2016 Yılı Üyelik Aidat Bilgisi

Ödemeler aşağıdaki banka hesabına havale veya EFT ile yada Mail order formu ile kredi kartıyla yapılır. Banka Bilgileri: Garanti Bankası Mecidiyeköy Meydan Şubesi IBAN NO: TR45 0006 2000 3570 0006

28 EYLÜL 2016 TARİHLİ TOPLANTI NOTU

Biyesam Meslek Birliği Kasım ayı içerisinde kayıt ve tescil sisteminin lansmanının yapılması için çalışmalara başladı.   BİYESAM Yönetim Kurulu TOPLANTI NOTU Tarih              :  28

Telif Hakları Genel Müdürlüğü Çalıştayları

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Meslek Birlikleri için çalıştaylar düzenlenmiştir. Yapılan Çalıştaylara Meslek Birliğimizi ilgilendiren konularda Birlik Başkanı Ataman Yıldırım ve Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Ödemiş katıldı.