BİYESAM YÖNETİM KURULU TOPLANTISI 19 ARALIK 2015

Yönetim kurulumuz 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununda değişiklik yapılması önerilerine kanun değişikliği önerisi olarak, bilgisayar programlarının tescili isteğe bağlı olmalı maddesinin yerine “bilgisayar programlarının tescili mecburi ols

BİYESAM Yönetim Kurulu     TOPLANTI NOTU

Tarih    : 19  Aralık  2015 Saat 09: 00 – 12: 00

Yönetim Kurulu Başkanı  :  Hasan Ataman Yıldırım

Şadi Özdemir              Hasan  Yener Kahraman              Akif Şimşek
Salih Güçbilmez          Süleyman Metin Yılmaz               Nuri Ödemiş

  1. Yönetim kurulu toplantımız; Başkan Ataman Yıldırım’ın 3 Aralık 2015 tarihinde Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne yaptığı ziyaretin detaylarını aktarması ile başladı. Telif Hakları Müdürlüğü, “BİYESAM’ın bilişim ve yazılım alanında yapacağı toplantıları destekleriz ve toplantılara katılırız” sözlerini aktardı.
  2. Ataman Yıldırım, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve TSE’nin ayrı ayrı yazılım firmalarının derecelendirilmesi ve yazılım envanteri tespit çalışması başlatmak istediğinin bilgisini verdi.   Çünkü, özellikle  Devlet ihalelerinde yazılım firmalarıyla çeşitli  sorunlar olmaktadır. Yazılım firmalarının derecelendirilmesi ve yazılım envanterlerinin tespit edilmesi gerektiği görüşüldü. Yönetim olarak bu çalışmaların BİYESAM tarafından yapılmasının ve ayrıca bu konuda Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden de yardım alıp, beraber yapılmasının daha doğru olacağı konuşuldu.
  3. Telif Hakları Genel Müdürlüğünden gelen yazılara yine resmi yazı ile cevap verilecek. 6 aylık ve yıl sonu raporları zamanında gönderilecek.
  4. Toplantıda Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden gelen 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununda değişiklikyapılması önerileri yazısına istinaden yönetim kurulu olarak rapor yapılması gerektiğinde karar verildi. Yönetim kurulu başkan yardımcısı Nuri Ödemiş en önemli kanun değişikliği önerisi olarak, bilgisayar programlarının tescili isteğe bağlı olmalı maddesinin yerine “bilgisayar programlarının tescili mecburi olsun” maddesini önerelim dedi. Yönetim tarafından da uygun görüldü. Ayrıca yönetmelikte geçen bilgisayar programları yerine “bilgisayar yazılımları” olarak değiştirmek daha doğru olur, şeklinde fikirler sunuldu.
  5. Bir diğer konu da Yazılım Firmalarının yılbaşından itibaren yeni nesil yazar kasa kullanmaları gerekiyormuş şeklinde aktarılan bilgiye istinaden yönetim kurulu olarak Gelir İdairesi Başkanlığına “yazılım firmalarının yazar kasa kullanma zorunluluğu olamaz” şeklinde yazı yazılması kararlaştırıldı.
  6. Başkan Ataman Yıldırım BİYESAM web sitesinde tüzel kişilik üyeliği için başvuru esnasında evrak ve koşullarının olduğunu ancak bireysel üyelik için de başvuru yapılabileceğini bunun için de bireysel üye koşullarının ve gereken evrakların ne olacağının belirlenmesi kararı alındı. BİYESAM’a bireysel üyelik için de çalışma yapılıp, web sitesine konulması kararı alındı.
  7. Yönetim Kurulu üyeleri; Üyelerin, yazılımlarını saklama işi için firmalar ile görüşmeye devam ettiklerini bildirdiler. Konu ile ilgili yönetim kurulu toplantımıza davet edilen bir firma ile proje konuşuldu. Gelen firma,  BİYESAM’ın saklama konusundaki çözüm önerisi ve bu hizmetin ürünleştirilerek üyeler ve üye olmayan kişi ve kurumlara servis sağlanmak sureti ile bu hizmetin verilmesi konusunda BİYESAM’la birlikte hareket ederek, bu konuda etkin olmak istediğini söyledi. Yönetim kurulu teklifleri değerlendirecek ancak yönetim;  saklama hizmeti için ön tarafta BİYESAM gözükmeli, her şekilde BİYESAM bu hizmeti vermeli hizmeti sağlayacak olan firma arka planda yer almalı kararını aldılar. Yönetim tarafında en geç bir ay içerisinde sistemin yapılıp bitirilmesi ve uygulamanın da yönetim kurulu olarak test edilmesi, bir an evvel üyelerimize ve yazılımcılara duyurulması kararı verildi.
  8. Omni Yazılım ve Donanım Ticaret ve Sanayi A.Ş firmasının birliğimize gönderdiği üye iptali dilekçesi yönetim tarafından kabul edilmiştir. Bu doğrultuda firmanın BİYESAM üyeliğinden çıkarılmasına karar verilmiştir.
  9. Bir sonraki YK toplantısının 16 OCAK 2016 sat 09:00’da yine Taksim’de yapılmasına karar verildi. 

                        Hasan Ataman Yıldırım                                           Akif Şimşek                                      Hasan  Yener Kahraman

 

                              

                                              

               

                         Nuri Ödemiş                                                       Süleyman Metin Yılmaz  

Diğer Yazılar

BİYESAM 17 HAZİRAN TARİHLİ TOPLANTI NOTU

“TOBB Türkiye Yazılım Meclisi” toplantısında, BİYESAM çalışmaları konusunda bilgi verildi.   BİYESAM Yönetim Kurulu TOPLANTI NOTU Tarih                        : 17 Haziran 2016 Saat 09: 00 – 12 : 00   Yönetim

BİYESAM 19 MART 2016 Yönetim Kurulu Toplantısı

BİYESAM olarak “Yazılım Kayıt ve Tescili Zorunlu Olmalıdır” şeklinde imza kampanyası düzenlenmesi kararı alındı. Bu doğrultuda yazılım yapan firmalara ve bireylere imza kampanyasını e-posta ve sözlü olarak iletip, katılım sağlanması

28 EYLÜL 2016 TARİHLİ TOPLANTI NOTU

Biyesam Meslek Birliği Kasım ayı içerisinde kayıt ve tescil sisteminin lansmanının yapılması için çalışmalara başladı.   BİYESAM Yönetim Kurulu TOPLANTI NOTU Tarih              :  28