BİYESAM BAŞKANI NAMIK KURAL BİSİAD TOPLANTISINDA

BİYESAM BAŞKANI NAMIK KURAL BİSİAD TOPLANTISINDA

Bilişim sektörü iş adamları Derneği (BİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akın tarafından Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Namık Kural’a, BİSİAD Yönetimi tarafından teşekkür belgesi verildi.

BASIN BÜLTENİ
10 Haziran 2010
BİLİŞİM SEKTÖRÜ İŞADAMLARI DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI OSMAN AKIN:
“HIZLI BÜYÜME İÇİN BİLİŞİM BAKANLIĞI ZORUNLULUK”
            Bilişim Sektörü İşadamları Derneği tarafından organize edilen ve konuk konuşmacı olarak TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker’in konuk konuşmacı olduğu toplantıda, BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akın sektörün geleceği için yol haritası çıkardı.
Bilgisayar sektörünün ilk sivil toplum örgütlerinden biri olma özelliği ile bilişim dünyasına öncülük eden Bilişim Sektörü İş adamları Derneği (BİSİAD), “Büyük Buluşma” adını verdiği ve konuk konuşmacı olarak TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker’in katıldığı bir toplantı organize etti.
BİSİAD’a üyelik başvurusu yapan 19 yeni üyenin de katılım belgesi aldığı ve büyük çaplı katılımın gerçekleştiği toplantıya, konuşmacıların yaptığı birbirinden önemli açıklamalar damga vurdu.
Açılış konuşmasında bilişim sektörünün genel durumunu değerlendiren Osman Akın, yaşanan ekonomik krizden tüm sektörler gibi bilişim sektörünün de etkilendiğini ifade ederek, çözüm yolu olarak yine bilişim sektörünü gösterdi.
Osman AKIN : “Yeni bir kalkınma modeli geliştirilmeli”
Akın; bilişim sektörünün diğer sektörlerin aksine her yıl ortalama yüzde 10 büyüdüğünü ifade ederek; “Bilişim sektörü krizden etkilenmiş olmasına rağmen yine de büyümesini sürdürdü. Görülüyor ki bilişim sektörü bu potansiyeli ile ülkemizin geleceği. Bunun için de bilişimciler olarak çok ayrıntılı bir yol haritası çıkarılması gerektiğine inanıyoruz” diyerek sürecin önemine dikkat çekti.
Sektör olarak bu konuda sürekli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Akın; bilişimin ülke politikası olarak öncelik haline gelebilmesi için sadece bu alanda çalışacak bir bakanlığın oluşturulması gerektiğini belirterek, “Bilişim Bakanlığı artık Türkiye için bir zorunluluk. Bu sayede kopya kalkınma modellerinden ziyade ülkemize özel bilişim odaklı bir kalkınma modeli geliştirilerek büyüme hızlandırılabilir. Bu çalışmanın sonucu olarak gerek AB süreci, gerekse e-dönüşüm süreci hızlanacaktır. Sektörün büyümesi ile birlikte eğitimli insan kaynağı ihtiyacı olacak ve eğitim kurumlarının da bu alanda yapacakları yatırımlar ile işsizlik sorunu önemli ölçüde çözülecektir” dedi.
Teknoparklarda yazılım firmaları için işleyişin kolaylaştırılması gerektiğini de söyleyen Osman Akın, en ciddi teknoloji tüketicisi olan kamu kuruluşlarının da kanunlarda belirtilen yerli markalar ve yerel firmalardan da satın alımlar yaparak sektörün gelişimi konusunda destek olmaları gerektiğini belirtti.
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker : “Alın Terinin Yerini Akıl Teri Aldı”
Toplantının konuk konuşmacısı olarak söz alan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker, güncel ekonomik durumu detaylıca aktararak katılımcılardan büyük ilgi gördü.
Yaşanan küresel ekonomik krizin ekonomilere önemli ölçüde zarar verdiğini ifade eden Parseker; “Küresel krizin en önemli göstergesi özellikle küçük ölçekli şirketlerde yaşanan insan kaynağı düşüşleri. Türkiye’deki şirketlerin yüzde 99’u küçük ölçekli şirket. 10 ila 50 kişi arasında çalışanı olan şirketlerde yüzde 3 oranında daralma yaşandı. Bu evrenin yaklaşık 150.000 firma olduğunu düşündüğümüzde yaşanan gerilemeyi çok rahat görebiliriz” dedi.
Yine aynı şirketlerin en fazla finansal sıkıntı yaşayan şirketler olduğunu ifade eden İlhan Parseker “Küçük çaplı şirketler en büyük gerilemeyi yaşadığı halde finansal kredilerden en az yararlanabilen şirketler olmuşlardır. Bu finansal süreç şirketleri zorluklara sürüklemiştir” dedi.
Geçen yıl yaşanan gerilemenin 2010 yılı içerisinde yerini toparlanmaya bıraktığını belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker “Canlanan iç tüketim, finans kurumlarındaki likidite fazlalığı, stokların erimesi gibi göstergeler işlerin yoluna girmeye başladığını gösteriyor. Yeni açılan şirket oranları, protestolu senet azalışları, binek ve ticari araç satışlarının artışları, elektrik üretim artışları gibi göstergelerde de toparlanmanın başladığını görebiliyoruz. Bu yıl için TOBB’un yüzde 6 civarında büyüme tahmini olduğunu ifade etmek isterim” dedi.
Son olarak yüksek ve istikrarlı ekonomik büyüme için güçlü ekonomi ve kaliteli demokrasi gerektiğini ifade eden Parseker; “Ülkemizin bu yolda çözümler üretmesi için yasal sorunları bir an önce çözmesi ve girişimcilerin üstündeki kamburları kaldırması gerekiyor. Ülkemizden bir saatlik uçuş mesafesindeki ülkelerin yarattığı toplam pazar 1,2 Trilyon dolarken, 3 saat uçuş mesafesinde 9,4 trilyon dolara çıkıyor. Bu da gösteriyor ki;  hızlı bir şekilde girişimcilerin yolunu açıp onlara destek olursak önümüzde büyük gelişim ivmesi var” diyerek konuşmasını tamamladı.
Konuşması sonrasında TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhan Parseker’e, BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akın tarafından plaket verildi.
Ayrıca toplantıya katılım gösteren Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kural, İzmit Bilgisayar Derneği Başkanı Yusuf Koçak, Bursaspor Futbol Şube Sorumlusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Mestan ile etkinlik sponsoru olan Seymen Akarsu’ya BİSİAD yönetimi tarafından teşekkür belgesi verildi.

Diğer Yazılar

TBD’nin 50. KURULUŞ YILINI KUTLUYORUZ

Türkiye’nin bilişimle tanışmasının neredeyse hemen ardından 1971 yılında bugün bilişim profesyoneli diyebileceğimiz yarı akademik bir topluluk tarafından büyük bir gelecek vizyonu ile kurulan Türkiye Bilişim Derneği (TBD)  www.tbd.org.tr  bu sene

YAZILIM ESER SAHİPLERİNE ACİL ÇAĞRI

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA TESLİM EDECEĞİMİZ YUKARIDAKİ TALEBİMİZİ DESTEKLEMENİZİ BEKLİYORUZ. BİYESAM YÖNETİM KURULU

Yönetim Kurulu Başkanı H. Ataman Yıldırım mesajı

Daha önce genelde ŞİRKETLER üye olurken, yazılım yapan BİREYLER de BİYESAM Meslek Birliğine üye olabileceklerini burada anımsatarak kendilerini BİYESAM’a davet ediyoruz. Sevgili Bilişimciler Sektörümüzün biricik Meslek Birliği olan BİYESAM “BİLİŞİM,