Biyesam 2009 Faaliyet Raporu

Yönetim Kurulu Toplantıları ve Kararlar

 • 21 Şubat 2009 tarihinde İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde toplanan BİYESAM 2.Olağan Genel Kurulu, 2009-2010 dönemi Yönetim Kurulu, Teknik Bilim Kurulu, Haysiyet Kurulu ve Denetleme kurulu asil ve yedek üyelerini seçti.

 • 26 Şubat 2009 tarihinde ilk toplantısını yapan yeni yönetim kurulu Namık Kural’ı başkanlığa, Doğan Ufuk Güneş’i başkan yardımcılığına ve Salih Güçbilmez’i saymanlığa seçti. BİYESAM’ın merkezinin Kuşbakışı Cad.No:25/1 Altunizade, İstanbul adresine taşınması kararı alınan toplantıda, Yönetim Kurulu toplantı takvimi her ayın üçüncü Çarşamba günü, saat 9:30-11:30 olarak belirlendi.

 • 26 Şubat 2009 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında 2009-2010 yılları için yıllık üyelik aidat bedelinin 300 TL (üçyüz Türk Lirası) olmasına karar verildi.

 • Mayıs 2009 Yönetim Kurulu toplantısı 19 Mayıs 2009 tarihinde Bursa’da gerçekleştirildi. Yönetim kurulunun Bursa’lı üye ve bilişimcilerle tanışma fırsatı da bulduğu ziyarette, bölge bilişimcilerine BİYESAM’ın misyonu ve vizyonu hakkında bilgi verildi.

 • Yayıncılar Meslek Birliği (YAYBİR) ile yapılan temaslar sonucunda, YAYBİR’in çocuklara yönelik “Korsana Hayır” kampanyasını desteklemek ve BİYESAM’ın korsanla mücadeledeki duruşunu kamuoyuna duyurmak amacıyla karikatür temelli bir kampanya hazırlanmasına karar verilmiştir. Karikatürist İlhan Sayar ile yürütülen çalışmalarda bir “Çizgi Karakter” yaratılması üzerinde durulmuş, karakter ve öykü tasarım çalışmaları başlatılmıştır.

 • Mahkemeler tarafından yapılan bilgilendirme taleplerine sağlıklı yanıt verebilmek amacıyla, üye yazılım eserlerinin envanterinin oluşturulmasına karar verilmiştir. Envanter çalışmasının 2010 yılı ilk yarısında tamamlanması öngörülmektedir.

 • Yeni BİYESAM İnternet Sitesi’nin çalışmaları tamamlandı. BİYESAM Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Ada tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, dinamik bir içerik yapısı ve yüksek etkileşim seviyesine kavuşan yeni internet sitesi, BİYESAM üyelerine daha iyi bir hizmet sunma amacının yanı sıra, UYSM Yazılım Tescil sistemi ile de entegre olacak şekilde tasarlandı. Entegrasyon seviyesinin en üst düzeyde olması için yeni internet sitesi UYSM sistemlerinde barındırılıyor.

 

 

Temaslar ve Toplantılar

 

 • Nisan 2009 ayı içerisinde BİYESAM Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kural, Başkan Yardımcısı Doğan Güneş ve Üye Deniz Kaplan’dan oluşan bir heyet Kültür Bakanlığı’nı ziyaret ederek Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik ile görüşmüşlerdir. BİYESAM’ın yeni yönetiminin ve gündeminin paylaşıldığı toplantıda Kültür Bakanlığı, Millli Eğitim Bakanlığı ve BİYESAM’ın ortaklaşa olarak korsanla mücadele konusunda proje oluşturması yönünde görüş birliğine varılmıştır.

 • BİYESAM ve İstanbul Bilgi Üniversite Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği “HUKUKİ BOYUTUYLA BİLGİSAYAR PROGRAMLARI” konferansı, 2 Mayıs 2009 Cumartesi günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde gerçekleştirilmiştir. Açılışını T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, BİYESAM Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kural ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gül Okutan Nilsson yaptığı konferansta, BİYESAM Hukuk Danışmanı Avukat Erdem Türkekul’un yanı sıra pek çok bilim ve hukuk insanının sunumları da yer aldı.

 • Yayıncılar Meslek Birliği’nin (YAYBİR), Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte, 11-13 Ekim 2009 tarihleri arasında Antalya Belek’te düzenlediği “Telif Hakları İhlallerinin Önlenmesinde Uygulama Sorunları” konulu seminerde BİYESAM’ı temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kural, seminere katılan Yargıtay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer meslek birlikleri temsilcilerine BİYESAM’ı tanıtarak, yazılım ve bilişim alanında fikri haklar ve ihlalleri konularında bilgi verdi.

 • Microsoft’un, Kültür Bakanlığı ve İstanbul ve Ankara İnternet Kafeciler Odaları desteği ile gerçekleştirdiği 3+ İnternet Kafe projesi 3 Kasım 2009 tarihinde Kadıköy Harbour İnternet Kafe’de BİYESAM’ın da katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Günay Kiracı, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan ve Ankara İnternet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan’ın ardından konuşan BİYESAM Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kural, Türkiye’de yazılım ve bilişim eserlerinin telif haklarının hukuki koruyucusunun BİYESAM olduğuna değindi. İnternet Kafeler’e özel lisanslama olanaklarının, bilgisayar okuryazarlığı ve Internet güvenliği konusunda geliştirilmiş özgün içerikler ile desteklendiği proje ile internet kafelerin toplumda nezih ve güvenilir birer sosyal mekan olarak algılanmasının sağlanması amaçlanıyor.

 • 18-20 Kasım 2009 tarihlerinde Ankara Grand Rixos Otel’de düzenlenen 26. Ulusal Bilişim Kurultayı’na katılan BİYESAM Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kural, Bilişim Vadisi’nin konumu üzerinde yürütülen tartışmalarda BİYESAM’ın görüşünü dile getirerek, Türkiye Yazılım Sektörü’nde en yüksek paya sahip il olarak İstanbul’un Bilişim Vadisi’nin yegane mekanı olması gerektiğini savunmuştur. Kural, diğer sektörel sivil toplum kuruluşları yöneticileri ile beraber, 22 Aralık 2009 tarihinde İTO Başkanı Sayın Murat Yalçıntaş’a da Bilişim Vadisi’nin İstanbul’da konumlandırılmasının gereği ve önemi ile ilgili detayların aktarıldığı bir ziyaret gerçekleştirdi.

 • İstanbul İl Denetim Komisyonu Başkanı Nevin Sekizkardeş ile görüşülmüş ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 81. Maddesi uyarınca kurulan İl Denetim Komisyonu’nda, yine aynı madde uyarında ilgili meslek birliği temsilcisi olarak BİYESAM temsilcisinin de bulunması yönünde temaslar başlatılmıştır.

 • Bilgisayar oyunlarında bandrol uygulmasının BİYESAM tarafından yürütülmesi yönünde çalışmalar başlatılmış ve 2010 yılı içinde bu uygulamanın BİYESAM’a devri için Kültür Bakanlığı ile temaslar sürdürülmektedir.

 • Yönetim Kurulu’nda BİYESAM’ın da bulunduğu İTÜ Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi – UYSM’nin YÖK tarafından UYGAR merkezi olarak tanınması yönünde çalışılmakta ve Kültür Bakanlığı nezdinde görüşmeler sürdürülmektedir.

 

Diğer Yazılar

28 EYLÜL 2016 TARİHLİ TOPLANTI NOTU

Biyesam Meslek Birliği Kasım ayı içerisinde kayıt ve tescil sisteminin lansmanının yapılması için çalışmalara başladı.   BİYESAM Yönetim Kurulu TOPLANTI NOTU Tarih              :  28

TÜRKİYE’DE MESLEK BİRLİKLERİ

İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri EDİSAM – Edebiyat ve İlim Eserleri Sahipleri Meslek Birliği BESAM – Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM – Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri

BİYESAM 4.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

BİYESAM 4.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI. BİYESAM Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği’nin 3. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 23.03.2013 tarihinde  İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi Teknokent Binası Avcılar İstanbul adresinde gerçekleştirildi.