BİYESAM 19 MART 2016 Yönetim Kurulu Toplantısı

BİYESAM olarak “Yazılım Kayıt ve Tescili Zorunlu Olmalıdır” şeklinde imza kampanyası düzenlenmesi kararı alındı. Bu doğrultuda yazılım yapan firmalara ve bireylere imza kampanyasını e-posta ve sözlü olarak iletip, katılım sağlanması kararlaştırıldı.

BİYESAM Yönetim Kurulu TOPLANTI NOTU

Tarih                             : 19 MART 2016 Saat 09: 00 – 12: 00

Yönetim Kurulu Başkanı       :  H. Ataman Yıldırım
Nuri Ödemiş                                Salih Güçbilmez                             Akif Şimşek
Hasan Yener Kahraman           S. Metin Yılmaz                             Şadi Özdemir

 1. Yönetim Kurulu toplantısı öncelikli olarak, başkan Ataman Yıldırım’ın 16 Mart 2016 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ankara’da gerçekleştirilen, Telif Hakları toplantısının detaylarını aktarması ile başladı. Tüm meslek birlikleri yönetim kurulu başkanlarının katıldığı toplantıda; BİYESAM adına Yönetim Kurulu Başkanı Ataman YILDIRIM da bulundu. Başkan özellikle Yazılım kayıt ve tescillerinin zorunlu olması gerektiğine vurgu yaptığını aktardı.  BİYESAM yönetim kurulu olarak hazırlanan “yazılım kayıt ve tescilinin zorunlu olmalı” yazısını da ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı, Telif Hakları Müdürü ve Telif Hakları Daire Başkanına da ayrıca yazılı olarak sunduğunu belirtti. Toplantı sonunda Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal yaptığı konuşmada;

Mart 2016 sonunda hazırlanacak 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU üzerinde yapılacak değişiklik taslağını Meslek Birliklerine göndereceğini belirterek meslek birliklerinden son taleplerinin de alınacağı bilgisini verdi.

 1. 19 Mart Cumartesi günü yapılan yönetim kurulu toplantısında alınan karar gereği, Bakanlığa iletmek için BİYESAM olarak “Yazılım Kayıt ve Tescili Zorunlu Olmalıdır” şeklinde imza kampanyası düzenlenmesi kararı alındı. Bu doğrultuda yazılım yapan firmalara ve bireylere imza kampanyasını e-posta ve sözlü olarak iletip, katılım sağlanması kararlaştırıldı. İmza kampanyası ile ilgili taslak bir yazı hazırlanacak. Yönetim kurulu da firmalarla yazılı ve sözlü olarak bizzat görüşüp, kampanyaya katılımlarını sağlayacak. Web sitemiz üzerinden de imza kampanyası duyurulacak. Kampanya sonunda imzalar ile kamuoyuna duyurmak için Nisan ayı ortalarında otel vb bir yerde basın toplantısı gerçekleştirilecek. Sonrasında da imzalar toplu olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Telif Hakları Müdürlüğüne gönderilecek.

 1. Toplantıda başkan Ataman Yıldırım Ankara’daki meslek birlikleri toplantısından sonra aynı gün TSE (Türk Standartları Enstitüsü) de katıldığı Yazılım kalitesinin arttırılması konusundaki ISO standartlarının anlatıldığı toplantı hakkında bilgileri aktardı. Özetle, yazılım firmalarının kalitelerini geliştirmeleri yönünde çeşitli standartların anlatıldığını belirterek, Devlet ihaleleri için aranacak standartların belirleneceğini iletti. Yapılan toplantıda yazılım firmalarını kategorize edeceklerinin bilgisini verdi. Böylece yazılım firmaları kalitelerine göre sınıflandırılacak.

 1. Yönetim Kurulu olarak birkaç aydır değerlendirdiğimiz “yazılım saklama kayıt sistemi” için yönetim olarak karar verildi. Bu doğrultuda saklama sisteminin son hali firma ile görüşülüp,  ince detaylar da netleştiğinde üyelere duyuru yapılacak.

 1. Çeşitli sebeplerle, aşağıda istifa dilekçesi gönderen üyelerin istifalarının kabulüne karar verildi.
  • BİNKOM BİLGİSAYAR PAZARLAMA ve EĞİTİM HİZ. SAN ve TİC. LTD. ŞTİ
  • ARTWİNNET YAZILIM İNTERNET ÇÖZÜMLERİ TİC. LTD. ŞTİ

 1. Bir sonraki Yönetim Kurulu toplantının 02 Nisan Cumartesi saat 09: 00’da yapılmasına karar verildi. Toplantıya arzu eden üyelerimiz katılabilir.

                Ataman Yıldırım                                       Akif Şimşek                                   Hasan Yener Kahraman

 

 

 

 1. Metin Yılmaz                                           Nuri Ödemiş

Diğer Yazılar

Yazılım Eserleri Kayıt ve Tescil Sistemi

Yazılım Eserleri (Bilgisayar Programı ve Veri Tabanı) Kayıt ve Tescil Sistemi ile ilgili Biyesam Web Sitemizde içerik güncellemesi yapılmıştır. ESER NEDİR ? ESER SAHİBİ KİMDİR ? İSTEĞE BAĞLI KAYIT-TESCİL İŞLEMİ

BİYESAM 6. OLAĞAN GENEL KURULU 18 Mart 2017

BiYESAM Meslek Birliği’nin 2017- 2018 yılı Olağan 6.Genel Kurul Toplantısı Genel Kurul Gündemi BİYESAM 6.OLAĞAN GENEL KURULU Değerli Üyemiz, Bilişim, Yazılım ve İnternet Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM) 6.Olağan Genel

Yazılım Sektöründe Telif Hakları Çevrimiçi Seminerimiz Gerçekleştirildi

Yazılım Sektöründe Telif Hakları Konulu Seminer ve Panel Gerçekleştirildi Telif Hakları Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Telif Hakları Eğitim Merkezi ve BİYESAM (Bilişim, Yazılım ve İnternet Eser Sahipleri Meslek Birliği)